Zpět na úvodní stránku
 
 
Putování po festivalovém souhvězdí
 
Moravský vrabec
 
Drotária
 
Slezské dny
 
Stránky skupiny Blaf
Zpět na úvodní stránku
Dnes je
Tuesday
06. December 2022

Aktualizace
16.05.2013

Tento rok se festival kona: 7.7.2012
Mapa okolí - Mapa areálu - Často kladené dotazy (FAQ)

Jubilejní X. ročník Festivalu na pomezí

 

Festival na pomezí letos slaví své desáté jubileum. Koná se tradičně druhý pátek a sobotu v červenci, nyní 12. - 13. července 2002 v Národopisném areálu v Dolní Lomné. Jeho pořadatelem je Matice slezská, místní odbor Dolní Lomná.

Do roku 1975 se tento dvoudenní festival folkové, trampské a country hudby jmenoval "Setkání v Lomné", od roku 1996 nese výše uvedený název. Během uplynulých deseti let se "Pomezí" stalo jedním z nejznámějších a nejpohodovějších festivalů tohoto hudebního žánru v rámci celé ČR rovněž i díky tomu, že se jedná o setkání hudebních skupin i příznivců z České republiky, Slovenska a Polska. Tento festival nebyl nikdy pouhou přehlídkou "populárů a hvězd", ale od začátku svým divákům nabízel zajímavé skupiny, o jejichž existenci většina z nich neměla vůbec potuchy a tyto skupiny se v celé řadě případů staly doslova objevy. Festival není profilován do nějak specificky a úzce zaměřené hudební podoby, ale na jeho scéně se během uplynulých ročníků v naprosté pohodě představily desítky skupin trampských, folkových, bluegrassových, folk-rockových, folk-folklorních, vokálních formací i písničkářů. Namátkou stačí vyjmenovat Jarka Nohavicu, Slávka Janouška, Pepu Streichla, Pavla Dobeše, Romana Horkého a Kamelot, Fleret s Jarmilou Šulákovou, Vojtu Kiďáka Tomáška, skupiny BG Styl, Šajtar, Šediváci, FM Band s holandskou zpěvačkou Ineke, Drops, Vrtáci, Petr Brandejs Band, TBC, Nadoraz, Barel Rock, dívčí Red Hats, Natalika, Sluníčko, Cymbelín, Poutníci, Benedikta, Eva Henychová, ale také Lojzo, Mloci, Bukasový Masív, Vodopád, Pater Janků, Dušan Songy Dobiáš, Jej družina ze Slovenska či Whisky Riwer, Czeczel Band, keltský Carrantuohill, Ryczonce dwudziestki z Polska a mnoho dalších ........

 

Letošní jubilejní ročník bude tradičně zahájen v pátek 12.7. v 17.00 hodin.

Divákům se postupně představí skupiny MADALEN (folková skupina z Mohelnice, slavící letos rovněž desáté výročí existence), brněnská BOKOMARA v čele s Lubošem Javůrkem, výborná pražská skupina NAČAS, skvělý BLUEGRASS COMEBACK u Opavy (kapela hrající více v Holandsku, Rakousku a Švýcarsku než v Čechách), excelentní jazzující VELVET BAND z Ostravy, jeden z nejlepších banjistů Vojta Zícha a jeho DRUHÝ DECH, ostravský BG STYL (kapela patřící k absolutní špičce bluegrassové muziky u nás), trampští ŠEDIVÁCI z Přerova (tato výborná kapela bude hrát rovněž u pátečního táboráku, který je pro příznivce trampské písničky připraven), na festivalu vůbec poprvé vystoupí známí českobudějovičtí NEZMAŘI (se zpěvačkou Pavlínou Jíšovou, držitelkou titulu Zpěvačka roku 2001) a také dnes již legendární JAVORY sourozenců Petra a Hany Ulrychových. Kromě táboráku je pro páteční návštěvníky připraven ještě tradiční sejšn s doprovodem ostravské folkdrive music ŠAJTAR.

 

V sobotu 13.7. se v 10 hodin otevře tradiční OPEN SCÉNA, na které si mohou zahrát mladé, začínající a mírně pokročilé skupiny. Přísně utajená porota určí vítěze a ten bude zahajovat ve 14.00 odpolední hlavní program. Následuje ostravská skupina TEMPO DI VLAK (vítěz Trampské porty 2002 v Ústí nad Labem a vítěz letošního ročníku Moravského vrabce v Karviné), zkušený českobudějovický FOLKŠOK, trampský písničkář Vojta KIĎÁK Tomáško a jeho partner Ríša Melichar, rómská skupina TERNE ČHAVE z Hradce Králové (držitel prestižního "Krtečka" z našeho největšího festivalu Zahrada v r. 2001), písničkářka Eva Henychová, dravý šumperský HAPPY TO MEET (v novém obsazení vzniklém spojením se skupinou BLUE DOGS). Ze Slovenska přijedou skupiny MLOCI (comedy-country), v ČR naprosto neznámá skupina ŽOBRÁCI (znají je ale ve Švýcarsku, SRN, Rakousku, Holandsku aj., kde tato špičková skupina s excelentním hráčem na foukací harmoniku pravidelně vystupuje) a bratislavští FUNNY FELOWS, sklízející všude obrovský úspěch svou dokonalou prezentací old time music neboli "hudby pristěhovalcov", jak sami svou produkci označují. Z polských skupin se mohou návštěvníci těšit na jednu z nejlepších formací v oblasti keltské hudby - CARRANTUOHILL, kdy tato kapela v průběhu minulých ročníků již dvakrát "Na pomezí" sklidila nasprosto zasloužený úspěch. Nebude rovněž chybět GRUPA FURMANA - tato skupina získala ocenění KAPELA ROKU 2001, které ji letos v dubnu udělilo Stowarzyszenie Muzyki Country. Dvě mladé skupiny se rovněž objeví na dopolední Open scéně. V sobotním programu pochopitelně nebude chybět domácí "gorolgrassová" skupina Blaf s výraznou textařskou osobností, jakou bezesporu je houslista Tomáš Tománek. Tradiční součástí sobotního programu je rovněž COUNTRYBÁL, na kterém bude všem tancechtivým hrát skupina VRTÁCI.

Ceny vstupného jsou lidové: pátek Kč 80,-, sobota Kč 90,-, permanentní vstupenka na oba dny pak za Kč 150,-.

Kyvadlová doprava bude fungovat od nádraží ČD v Návsí u Jablunkova k místu konání festivalu a zpět, je možno stanovat na přilehlých místech areálu. Návštěvníci se mohou těšit na bohatou nabídku občerstvení domácí kuchyně.

Jarmila Kantorová

 

 

 

Informace: Jarmila Kantorová, http:\\pomezi.yo.cz, e-mail: matice.slezska@worldonline.cz, tel. 0659/357655

 

 


Matice Slezská - Dolní Lomná © 2000-2011