Matice slezská - informace

Matice slezská je zájmová a kulturní organizace se stoletou tradicí, která pečuje o zachování a rozvoj historických, kulturních, uměleckých a národních tradic ve Slezsku.

Hlavním střediskem pro pořádání kulturních akcí je Národopisný areál v Dolní Lomné, komplex dřevěných staveb se dvěma pódií, který pro účely pořádání folklorního festivalu Slezské dny vybudovali před třiceti lety členové Matice slezské.

Obec Dolní Lomná leží ve nejvýchodnějším výběžku republiky v blízkosti hranic s Polskem a Slovenskem v krásném neporušeném beskydském údolí, kterým protéká říčka Lomňanka.

Okolní svahy jsou zalesněny smrkovým a bukovým porostem. V katastru obce se nachází prales Mionší, který je v současné době veřejnosti nepřístupný.

V tomto překrásném prostředí pořádá Matice slezská každoročně dva mezinárodní festivaly, které se staly tradicí nejen regionálního, ale i celostátního charakteru.

Kromě vlastních akcí pronajímá Matice slezská areál ke konání kulturních akcí, např. pro Křesťanské společenství, které zde pořádá festival dechových hudeb, případně pro další kulturní akce.

Matice slezská je zřizovatelem dětského folklorního souboru Malý Mionší a muziky Mionší, které reprezentují slezský folklor na mnohých přehlídkách a festivalech.


Festival Slezské dny

Mezinárodní folklorní festival, který má již 31 letou tradici, se stal dominantní kulturní akcí Matice slezské. Koná se vždy druhý víkend v září. Každoročně zde vystoupí 20 až 25 folklorních souborů, což představuje na 900 účinkujících. Představují se zde soubory nejenom ze Slezska, ale také z Moravy a Čech. Nechybí soubory národnostních menšin, žijících na našem území a v neposlední řadě soubory zahraniční.

Koncipované pořady jsou sestavovány odborníky na folklor a probíhají na dvou pódiích - na krytém pódiu Křínov a na otevřeném pódiu Lomňanka. Představují divákům to nejkrásnější, co se zachovalo z folklorních tradic a kulturního dědictví našich předků. Pro milovníky dechové hudby je v sobotu večer připravena dechová hudba ze Slovácka, pro mladé pak taneční hudba na pódiu Lomňanka.

Tradiční slezský krmáš, který připravují členové Matice slezské, nabízí všem návštěvníkům dostatek dobrého jídla a pití.

Slezské dny jsou akcí, kde se rádi setkávají všichni, kdo mají rádi folklor, hodnotné kulturní zážitky a dobrou zábavu.


Festival na pomezí

Příhodná poloha areálu v krásném prostředí horského údolí lákala k lepšímu využití tohoto amfiteátru. Jako nejlepší řešení se ukázalo pořádat zde festival folkové, country a bluegrassové muziky.

Již v roce 1993 se zde konal první ročník festivalu folkové, country a bluegrassové muziky "Folk a country setkání". Od roku 1996 dostal festival nový název - "Festival na pomezí" s mottem: "Píseň a ptáci neznají hranice.". Vždy druhý víkend v červenci, týden po Zahradě, se v Dolní Lomné setkávají příznivci a účinkující ze tří pomezních států, aby naplnili výše uvedenou myšlenku a přispěli k vytvoření jednoho kulturního regionu bez hranic. V roce 2001 se toto setkání bude konat již po deváté.

Za dobu trvání festivalu se v Dolní Lomné vystřídaly kapely a účinkující známých i méně známých jmen. Festival není jenom přehlídkou hvězd, dává také příležitost začínajícím kapelám a zpěvákům. K prezentaci začínajících kapel slouží sobotní dopolední Otevřená scéna. Vítěz této soutěže každoročně zahajuje odpolední programový galakoncert. Jedna kapela či zpěvák si každoročně odnese cenu starostu obce Dolní Lomná, nejoblíbenější účinkující dostane tradičně cenu diváka.

Během uplynulých let si tento festival získal mezi příznivci tohoto hudebního žánru pověst jednoho z nejpohodovějších festivalů FCT muziky v rámci celé České republiky. O této skutečnosti svědčí neutuchající zájem desítek skupin i písníčkářů o možnost účinkování na jednom z obou festivalových dní.


Ubytování

Přímo v Národopisném areálu nabízí Matice slezská celoroční ubytování. Kapacita ubytování je 22 lůžek. Ubytování se nachází ve dvou chatách. Podkrovní pokoje jsou 2,3,4 a 5-lůžkové. Jsou vytápěny přímotopnými elektrickými radiátory a mají společné sociální zařízení a kuchyňku s plynovým sporákem. Lze zde strávit příjemnou dovolenou, jelikož okolí je klidné a bez velkého silničního provozu. Okolní hory nabízí širokou možnost cykloturistiky, pěší turistiky, v zimě je možnost lyžování na nedalekém vleku Severka, případně lze využít krásné běžkařské trasy přes hřebeny Beskyd.

Stravování je možné v blízké restauraci Mánes, která je pro svou domácí kuchyň velmi oblíbená.

Kontakt na Matici slezskou:
tel.: 0659-357655, 358757
fax: 0659-357655
E-mail: matice.slezska@worldonline.cz