Zpět na úvodní stránku
 
 
Putování po festivalovém souhvězdí
 
Moravský vrabec
 
Drotária
 
Slezské dny
 
Stránky skupiny Blaf
Zpět na úvodní stránku
Dnes je
Thursday
30. May 2024

Aktualizace
16.05.2013

Tento rok se festival kona: 7.7.2012
Mapa okolí - Mapa areálu - Často kladené dotazy (FAQ)

Festival na pomezí - Historie

Areál V nejvýchodnějším koutku naší republiky, na pomezí tří států - České, Slovenské a Polské republiky je v krásném beskydském údolí ukryta obec Dolní Lomná. Již 32 let zde stojí na soutoků dvou říček - Lomňanky a Křínova areál dřevěných staveb se dvěma pódií. Tento národopisný areál zde vybudovali členové občanského sdružení Matice slezská ke konání folklorního festivalu "Slezské dny." Příhodná poloha areálu v krásném prostředí horského údolí však lákala k lepšímu využití tohoto amfiteátru. Jako nejlepší řešení se ukázalo pořádat zde festival folkové, country a bluegrassové muziky.

Již v roce 1993 se zde konal první ročník festivalu folkové, country a bluegrassové muziky "Folk a country setkání". Od roku 1996 dostal festival nový název - "Festival na pomezí" s mottem: "Píseň a ptáci neznají hranice.". Vždy druhý víkend v červenci, týden po Zahradě, se v Dolní Lomné setkávají příznivci a účinkující ze tří pomezních států, aby naplnili výše uvedenou myšlenku a přispěli k vytvoření jednoho kulturního regionu bez hranic. V roce 2001 se toto setkání bude konat již po deváté.

Organizátorem festivalu je občanské sdružení Matice slezská v Dolní Lomné spolu s Obecním úřadem v Dolní Lomné ve spolupráci s agenturou Agrimona z Karviné.

Za dobu trvání festivalu se v Dolní Lomné vystřídaly kapely a účinkující známých i méně známých jmen. Festival není jenom přehlídkou hvězd, dává také příležitost začínajícím kapelám a zpěvákům. K prezentaci začínajících kapel slouží sobotní dopolední Otevřená scéna. Vítěz této soutěže každoročně zahajuje odpolední programový galakoncert. Jedna kapela či zpěvák si každoročně odnese cenu starosty obce Dolní Lomná, nejoblíbenější účinkující dostane tradičně cenu diváka.

Jaromír NohavicaNa festivalu vystoupí každoročně také vítěz finále soutěžní přehlídky "Moravský vrabec", konané každoročně v Karviné.

Během uplynulých let si tento festival získal mezi příznivci tohoto hudebního žánru pověst jednoho z nejpohodovějších festivalů FCT muziky v rámci celé České republiky. O této skutečnosti svědčí neutuchající zájem desítek skupin i písníčkářů o možnost účinkování na jednom z obou festivalových dní.


Matice Slezská - Dolní Lomná © 2000-2011